Психологічні поради
Психологи розцінюють іспити як:
1) “перетравлювання” значного обсягу інформації, яке пов`язане з великим навантаженням на мозок;
2) серйозне емоційне напруження і велике навантаження на нервову систему.
Тому найоптимальніший варіант підготовки до складання іспитів є такий:
- Харчування (мед, горіхи, молочні продукти, риба, овочі та фрукти – забезпечать баланс необхідних інгредієнтів та відновлять енергетичні витрати )
- Нормальний здоровий сон та відпочинок зменшать навантаження на нервову систему;
- Не варто на цей період відмовлятися від занять спортом чи будь-яких занять. Це буде своєрідний відпочинок;
- Слід пам’ятати про біоритмологічні особливості (сова-жайворонок). У всіх людей рівень біологічної активності знижений із 17 до 18 години;
- Важливо пить чисту воду;
- Не слід в цей період перевантажувати мозок іншою інформацією. Потрібно обмежити спілкування в соцмережах (30 хвилин в день)
- Важливо правильно організувати вивчення навчального матеріалу. Алгоритм організації вивчення навчального матеріалу
- З`
ясуйте об
`єм того матеріалу, який вам потрібно опанувати. Розподіліть його на блоки і кількість часу. - Визначте свій природній період активності і саме в цей час попрацюйте, щоб не гаяти час на посторонні справи.
- Якщо
об
`єм матеріалу дуже великий, він може здаватися нездоланим, тому опануйте технологію маленьких кроків. Почніть з чогось незначного і малого. (Наприклад, сядьте за стіл, наведіть порядок на робочому місці,розплануйте свій день, почніть вчити один маленький блок інформації, а потім, коли впрацюєтесь, вивчайте далі. Не забудьте себе похвалити наприкінці.) - Є певні умови роботи нашого мозку, які потрібно враховувати:
а) особливості сприйняття навчальної діяльності, а саме “ефект краю”, коли якнайкраще сприймається початок і кінець інформації, тому напружувати свої когніції слід у середині тестування;
б) будь-яка інтелектуальна діяльність супроводжується кризами уваги: перша – через 14-18 хвилин після початку роботи, тому саме в чей час дуже хочеться зробити перерву і взагалі не вивчати далі. Тому краще переключити увагу, подивитися у вікно, зробити фізкультхвилинку для очей чи тіла, випити води, але далеко не відходити від робочого місця.
в) наша пам`ять має особливості “7” Тому будь -який матеріал важливо сгрупувати, укрупняти 7 блоками. Наприклад, Ви прочитали великий параграф і для того, щоб він краще засвоївся необхідно записати або проговорити 7 речень, які відображають суть поданої інформації.
г) Шпаргалка- річ потрібна. Звичайно ви не зможете ними скористатися під час процедури ЗНО. Вони потрібні лише тим, хто краще запам`ятовує матеріал при конспектуванні, – викладений коротко. Шпаргалки зручно перечитувати перед самим іспитом.
д) Займайтеся йогою або спробуйте вдатися до аутогенного тренування. Складіть для себе формули, налаштуйтеся на те, що “у мене все вийде” й повторюйте ці слова перед сном. Згадайте випадки свого успіху, подумки відчуйте їх ще раз. Це допоможе переключитися з тривоги на позитив.
е) Похваліть самого себе за те, що досягли успіху, або визначте для себе винагороду.